Nejčastější triky realitek - trik s cenou

27.10.2019

Chcete nemovitost prodat nebo jen ukazovat? Zaplatí kupující o půl milionu vyšší cenu, než je cena tržní? Jak dlouho se bude prodávat předražená nemovitost?

Prodám Vaši nemovitost za 130 % tržní ceny... Opravdu?

Majitel nemovitosti chce prodat za hodně, proto jeden z nejčastějších triků realitních makléřů je "snaha ohromit prodávajícího cenou", za kterou mu nemovitost prodají. 

Pokud je nemovitost prodejná za 2 500 000 Kč a makléř řekne prodávajícímu, i když ví že to není pravda, že ji prodá za 3 000 000 Kč, často pak vyhraje zakázku oproti konkurenčním makléřům, kteří klientovi nelhali. 

I když věřím, že jsou dobří makléři, kteří jsou schopni prodat za výrazně více, než běžní makléři, tak nevěřím, že je možné prodat nemovitost za výrazně vyšší cenu, než je cena tržní. Existuje totiž psychologická hranice, kterou si většina lidí nastaví, když kupují nemovitost.

Pokud prodávající uposlechne makléřovu radu a nechá makléře nastavit prodejní cenu na 3 000 000 Kč, vznikne ,,hluché období", kdy se zájemci neozývají.

Výsledkem pak je několikrát snižovaná cena nemovitosti a v očích vážných zájemců se jeví, že s nemovitostí není vše v pořádku, získají psychologickou výhodu, že majitel zlevňuje, čekají na další slevu a tím se celý proces hledání skutečného zájemce-kupce prodlužuje.

Nemovitost se pak může prodat, ale trvá to déle o toto ,,hluché období", kdy byla nemovitost nabízena za cenu, kdy se nesetkala se skutečnou poptávkou. Pokud totiž prodáváte nemovitost např. za 3 000 000 Kč a skuteční kupci jsou ochotni koupit za 2 500 000 Kč, potom do doby, než zlevníte na 2 500 000 Kč, nemovitost neprodáváte, ale pouze ukazujete.

Nevěřte tedy slibům makléře a RK a vždy tedy chtějte po realitním makléři i argumentaci na základě čeho nastavil cenu nemovitosti. Ideálně tržní odhad nemovitosti a jaká bude prodejní strategii.Chcete nemovitost ukazovat nebo i prodat?

AUTOR:

Nikola Mitáš 

info@remitreal.cz 

775 744 591